ماهی قزل آلای رنگین کمان Oncorhynchus mykiss

شکل ظاهری :

این گونه بواسطه دارابودن 100 تا 161 فلس در خطوط افقی بر روی بدن ، 8 تا 12 عدد شعاع بر روی باله مخرجی مشهور و شناخته شده است. استخوانی که در قسمت جلویی سقف دهانش است در دارای دندانهای میله ای شکلی می باشد. خالهای قرمز بر روی بدن ندارد اما خالهای تیره رنگ کوچکی در پشت و باله های انتهایی وجود دارد.باله پشتی دارای 10 تا 12 شعاع است. باله سینه ای دارای 11 تا 17 شعاع می باشد. آبششهایش دارای 16 تا 22 شیار است. نرهای اصلاح ن‍ژاد شده پوزه ای کشیده دارند. فک پایینی شان قلاب شکل است و سقف دهانشان به رنگ سفید می باشد.


رنگ آمیزی :

بطور کلی رنگ در آنها بسیار متنوع است. قزل جویبار تیره تر و بیشتر رنگارنگ است نسبت به روشنتری و نقره ای بودن قزل آلای پولادسر که در دریاها و دریاچه ها زندگی می کنند. برخی از انواع دریایی و دریاچه ای علامتهای نارنجی تا قرمز در پایین فک تحتانی دارند. در پشت و بر روی بالای پهلویشان دارای رنگ آبی فولادی متمایل به سبز ، زیتونی نقره ای یا قهوه ای هستند. پهلوها و شکم به رنگهای نقره ای ، خاکستری ، سفید یا زرد متمایل به سبز می باشد. طرفین سر و پهلوها مشخصأ برنگ صورتی است. پهلوی ماهی دارای نوار پهنی از رنگ صورتی تا قرمز می باشد یا دارای خطوطی به رنگ یاس بنفش با خالهای کوچک مشکی است.

باله پشتی پیه مانند نزدیک دم دارای حاشیه و خالهای مشکی است. ممکن است بر روی باله های سینه ای ، شکمی و مخرجی تعدادی خال تیره رنگ یا بدون هیچگونه نشانه مشخصی وجود داشته باشد. باله های سینه ای و شکمی اغلب به رنگ نارنجی تا قرمز می باشند. ماهی های تازه از تخم در آمده بسیار تیره هستند و پهلوهاشان دارای قرمز تیره یا زرشکی رنگ است. در قسمت بالای پهلوی ماهی تعدادی خالهای تیره وجود دارد. باله پشتی پیه مانند نزدیک دم ماهی حاشیه ای مشکی رنگ دارد. بعضی از قزل آلاهایی که در جویبار زندگی می کنند برخی از این نشانه ها را از دست نداده اند.

اندازه :

آنها در محیطهای دریایی یا دریاچه ها بوزنی معادل 25 کیلو و 800 گرم در طول 122 سانتیمتر می رسند. اما در جویبارها کوچکتر هستند.

شرایط محل سکونت :

ماهی قزل آلای رنگین کمان در رودخانه یا جویبارهایی که در آن آبگیرها و مناطق کم عمق وجود داشته باشد، یافت می شود. برخی از آنها در دریاچه ها زندگی می کنند. مثلأ در کانادا به آنهایی که در رودخانه ها زندگی می کنند Kamloops و به دیگرانشان که به دریا می روند Steelhead می گویند. آنها می توانند دمای 24 درجه سانتیگراد را تحمل کنند اما برای قزل آلا محیط بسیار گرمی است. آنها دمای زیر 20 درجه سانتیگراد را ترجیح می دهند. نوع دریایی آن معمولأ بین 1 تا 4 سال در آبهای ساحلی در مناطقی که عمق آب ، سطحی تا متوسط است می گذرانند و پس از آن به آبهای شیرین باز می گردند. برخی از آنها به جویبارها باز می گردند و پس از گذراندن چند ماهی به دریا مراجعه می کنند. قزل آلای پولادسر زمستان را در دریا و در بهار جهت تخم ریزی به جویبار ها باز می گردد.

سن و میزان رشد :

با توجه به محل سکونت عمر متفاوتی دارند. در برخی از از دریاچه ها بیش از 11 سال عمر می کنند. اما تنها 3 تا 4 سال را در جویبارها و دریاچه های کوچک می گذرانند. رشد آنها با توجه به شرایط زیست محیطی به عواملی از قبیل : طول دریاچه ، جویبار یا عمر دریاچه ، مواد غذایی در دسترس ، بلندی از سطح دریا ، شرایط دما ، عرض جغرافیایی ، وسعت ، رقابت و تعامل با دیگر گونه ها و مانند آن بستگی دارد. بلوغ نیز با توجه به شرایط محیطی متغیر است. در برخی از نرها علائم بلوغ در 9 ماهگی در آبهای گرم جنوبی مشاهده شده است. اما بطور معمول در 3 تا 5 سالگی به سن بلوغ می رسند.

ماهیهای دریاچه نئور نرخ رشدی معادل 7720 گرم در 3 سال و بیشتر را دارند. زیرا میگوهای آب شیرین غذایی عالی را برای آنها فراهم می کنند. در دریاچه تار منابع غذایی فقیر می باشد و بیشتر ماهیها از حشرات سطح آب تغذیه می کنند لذا رشدشان ظرف 2 سال تنها 1400 تا 2300 گرم است.

تغذیه :

غذای آنها معمولأ شامل : حشرات ، پلانگتنها ، خرچنگها ، کرمهای آبی و خاکی ،‌ حلزونها ، زالوها ، تخم ماهیها و دیگر ماهیها می باشند. آنها علاقه وافری به ماهی کیلکا و سگ ماهی دارند که شاید به همین خاطر صید با آنها مطلقأ ممنوع می باشد. در دریاچه گهر ملاحظه کردم که حتی از خمیر نان نیز روی بر نمی گردانند.

/ 1 نظر / 13 بازدید
مشهد فیلم

سلام دوست عزیز از مطالب سینمایی وبلاگم استفاده کن فروش و تحلیل فیلم های هنری و برندگان جشنواره های بین المللی www.mashhadfilm.persianblog.ir دانلود لیست کامل در فایل اکسل http://mashhadfilm.persianblog.ir/page/dowmload